Michael Schumacher'in Yaşamış Olduğu Talihsiz Kazanın Hikayesi.

Sayı inanılmaz fazla, 800.000 mektuptan sonra saymayı bıraktık, üstelik bu kazadan iki üç gün sonraydı,’’ diye anlattı...

Michael Schumacher'in  Yaşamış Olduğu Talihsiz Kazanın Hikayesi.
Abdullah Korkmaz
Abdullah Korkmaz
29 Eylül 2019 Pazar 03:57

Michael Schumacher hayatı ile ilgili ve yaşanan son kaza da ve Michael Schumacher o talihsiz kazayı yaşadığı an;

Kayıtlarda kazanın oluş şekli son derece net bir şekilde görülmektedir: Michael Schumacher işaretli pistte birkaç metre kayar, sonra ileriye doğru bir hamle yaptığında kar altında gizli kalan bir kayaya takılır ve yaklaşık üç buçuk metre derinlikteki kayalıklara kafa üstü düşer. Buda oldukça yavaş hızla giderken nasıl olup da kaskının ikiye ayrılabildiği sorusu için mantıklı bir açıklamadır. Bir uzman olan Alman Kayak Federasyonu Yüksek Hakimi, Gerhard Dambreck, ‘’Bu durumda düşüş yüksekliği çok fazlaydı, bu nedenle devreye giren kuvvetler çok fazla olmuştu. Talihsizlik eseri çarpma noktasındaki kayalıklar da düz değil, çıkıntılıysa o zaman kaskta önceden, üreticiye yüklenebilecek bir sorun olmasa da mümkün olabilir,’’ demektedir.

Savcı Patrick Quincy kazada yabancı birinin parmağı olduğuna dair herhangi bir ipucunun da ortaya çıkmadığını belirtmiş ve aynı zamanda yapılan araştırmaların bu kadar ağır kazalarda rutin olduğunu söylemiştir. ‘’Her kış sezonunda yaklaşık 50 tane benzer vaka, aynı ciddiyet ve ilgiyle araştırılmaktadır,’’ demiştir. Var olan pist çizgileri tüm yerel ve uluslararası kurallara uygundu ve pistlerin işletmecilerine suç atılabilecek bir durum yoktu. Bu önemli bir noktaydı, çünkü tazminat davaları konusunda uzmanlaşmış Fransız avukatlar karlı bir dava elde edebilmek amacıyla bununla ilgili suçlamalarda bulunmaya çalışmışlardı. Yeni de daha fazla araştırma yapıldı; Schumacher’in kayak kıyafetleri incelenerek tüm olasılıklar elimine edilmeye çalıştı.

Dambreck, farkı bulgulara ulaşılmasını, yeni davalar açılmasını ise pek beklemiyor: ’Öyle görünüyor ki, bu tekrar tekrar meydana gelen ve suçun kimseye atılmayacağı kazalardan beri.’’ Kaza yerinin incelenmesi sonrasında Schumacher’in işaretli pistten çıkmış olduğu gerçeği de pek çok kişi tarafından o kadar eleştiriye değer bulunmamıştır. Kayakçıların pek çoğu, ‘’Böyle bir arazide bunu bende yaparım, bu son derece normal,’’ diyor, bu durumda herkes bunun zararsız olduğunu düşünür. Şubat ayın ortalarından savcılık araştırmalara son verdi.

Şansızlık, talihsiz olayların arka arakaya gelmesi belki de kader? Michael Schumacher, 1999 yılında Silvertone’da bacağını kırdıktan sonra kendisini yarış arabası içinde ve dışında, korku, risk ve temkimli olmakla ilgili sorulan bir soruya: ‘’ Severek yaptığım şeyleri sadece, bir şey olabilir diye yapmamazlık edemem. Eğer bir gün bana bir şey olursa bu kaderdir,’’ diye cevap vermişti.

Bu kazanın beklendiği gibi Formula 1 aracında ya da motosiklette değil, oldukça zararsız eğlence aktivitesi sırasında olması özellikle çok acı. Formula 1 camiası bu olaydan çok etkilenmişti. Pek çok yarışçı ve ekip Twitter ve Facebook üzerinden geçmiş olsun dileklerini ilettiler. Mercedes 2014 yılında İspanya Jerez’de gerçekleşen test sürüşlerin üzerinde ‘’KeepFightingMichael’’ çıkartması bulunan bir araçla yaptı, Ferrari ekibi de ‘’Forza Michael’’ yazılı bir tabelayla selam yolladı. Michael Schumacher’in beş kez dünya şampiyonu unvanı aldığı ekip, wep sayfasında eski yarışçısına markanın çalışanları ve Michael Schumacher’in arkadaşlarından mesaj için bir sayfa ayırdı. Bu mesaj Michael Schumacher’in Ferrari için kazandığı zaferlerin sayısı olan 72’ye ulaşmıştı. Sebastian Vettel düşünceli bir şekilde: ‘’Bu olay insanı çok etkiliyor. İnsan bir mucize olmasını, Michael’in aynı insan olarak uyanması umuyor ve bunun için dua ediyor, ‘’dedi.

Hayranları da Michael Schumacher’in bu en zorlu savaşını duygusal bir şekilde eşlik ettiler:  3 Ocak’ta Michael Schumacher’in 45. Gününde, Grenople’da buluna klinik, İtalyan ve Alman hayranları için bir kutsal ziyaret mekânı haline geldi. Michael Schumacher’in en sevdiği futbol takımı FC Köln, Ocak ayın ortasında FC Schalke 04 tamın karşı yapılacak hazırlık maçı öncesinde, Kerpen Michael Schumacher hayranları kulübü ile birlikte dev bir afiş açıp sevenlerine mesaj gönderdi. Afişin üstünde! Geçmiş olsun! Başaracaksın, Michael’’ yazılıydı. Köln takımın başkanı Werner Spinner, ‘’Bölgedeki tüm FC, futbol ve Formula 1 taraftarlarına ve Michael Schumacher ailesine bir kez daha bu kazadan ne kadar etkilendiğimizi gösterebileceğimiz bir yöntem bulmak bizim için önemliydi,’’ açıklamasını yaptı.

Kerpen’de bulunan hayran kulübü başkanı Michael Viehmann da çok kişinin ulaştığı bir adres haline geldi: ‘’Mektupların ve telefonların arkası kesilmiyor. Çocuklardan içinde Michael Schumacher için çizdikleri resimler bulunan mektuplar alıyoruz. ‘’ Viehmann, ‘’ Kısa süre önce büyük bir aile hayranı kulübümüze katıldı. Kızların yanında bir fotoğraf vardı. Bu fotoğrafta kız, iki yaşındayken Michael Schumacher kıyafetleri giymiş oyuncak bir Ferrari arabanın içinde otururken görülüyordu. Çok duygusal anılar yaşanıyor. Tüm dünyada ve burada üzüntü çok büyüktü. Tüm mektuplar ve mesajlar kulüp içinde toplanıyor. Kerpen’de bir ‘’ Umut Çiti’’ oluşturduk, üzeri kepler ve geçmiş olsun mesajlarıyla doldu. Bunlar sonra arşivimize kaldırılacak. Sayı inanılmaz fazla, 800.000 mektuptan sonra saymayı bıraktık, üstelik bu kazadan iki üç gün sonraydı,’’ diye anlattı.

Belçika’da bulunan Spa’da da üzüntü çok büyüktü. Schumacher 1991 ilk kez burada Formula 1’e katıldı. 1992 yılında ilk birinciliğini burada kazandı, 2004 yılında yedinci kez dünya şampiyonu oldu, 2012’de 300. Formula 1 yarışının katılması ardından da Spa’nın fahri vatandaşı ilan edildi. Beliçikalı, Michael Schumacher hayran kulübü, 26 Ocak’ta Schumacher ile bu kadar yakın bağlantısı olan bu şehirde Spa-Francorshamps yarış pistinde gerçekleşecek bir sevgi göstergesine davet ettiler. Katılımcılar yedi kilometre uzunluğundaki pistte bir tur yürüyeceklerdi. Organizasyonu düzenleyen Heidi Hendrickx bu yürüyüşle Schumacher’e kariyerinin en zorlu zaferin kazanması için ‘’pozitif enerji’’ göndermek istemişti. Yüzlerce Schumacher hayranı ellerinde Ferrari bayrakları insan boyunda kağıt figürlerle, ‘’ Schumacher’in evi’’ olarak da bilinen bu pistte bu iş için özel olarak kapatılmış olan 7004 metreyi birlikte yürümeye geldiler.

Uzun bir süre Schumacher’in sağlığı hakkında hiç haber duyulmadı. Ancak Ocak ayın sonunda, kazadan dört ay sonra herkes bir umut ışığı belirdi. Grenoble’deki doktorlar yavaş yavaş Michael Schumacher’in yapay komadan uyandırmaya başladılar. Aslında bu konudaki haberler süreç ilerledikten sonra açıklanacaktı ama Fransız medyası klinikteki iyi bağlantıları sayesinde haberleri çok önce alıp, Schumacher’in bir muayenede uyaranlara tepki verdiği ve gözlerini kırptığı gibi ayrıntıları duyurdu. Sabine Kehm bir gün boyunca bu haberleri ‘’yorum yapamayacakları spekülasyonlar’’ olarak niteledi ama giderek daha fazla haberin medyaya sızmasıyla birlikte aile ile birlikte, en azından uyandırma sürecinin başladığını doğrulamaya karar verdiler. ‘’ Michael’e verilen narkoz kısa bir süreden beri azaltıldı ve uzun sürecek bir uyandırma sürecine başlandı. Bu bilginin ailenin korunması adına ancak süreç ilerlediğinde paylaşılması kararlaştırılmıştı. Gelecekte toplum ‘ara açıklamalar’ beklememelidir ancak net bir gelişme olduğunda açıklama yapılacaktır.

Her türlü medya fikri sorulan uzman doktorlar ise bunun uzun bir zaman alacağı konusunda fikir birliğine sahiptiler. Ne Schumacher’in tam olarak ne zaman uyunacağını de kazanın olası kalıcı etkileri hakkında tahmin yapmak mümkün değildi. Bu tip vakalarda tedavi yöntemleri ve bunların başarılı olması çoğunlukla çok uzun bir zamana yayılıyordu. Berlin Musevi Hastanesi Başhekimi nörolog Dr. Gerhard Jan Junghülsing, ‘’Bir insan dört haftada komada kaldıktan sonra beynindeki olası hasarın derecesi hakkında çıkarım yapılamasa da pek çok şeyi yeniden öğrenmek zorundadır. Bir kişi dört hafta boyunca boğazına sokulan bir boru ile suni yoldan nefes alamsı sağlanmış olması, nefes almak, yutkunmak ve konuşmak şeylerin otomatik olarak gerçekleşmeyeceği, bunların yeniden öğrenilmek zorunda olduğu anlamına gelir. Bu dönemde hastanın korku ve panik hissetmemesi çok önemlidir ve bu çok kolay olan bir şeydir. Bu durumda doktorlar ilaç vererek müdahale edbilir ama hastanın çevrisi ailesi çok önemli bir rol oynayabilir. Deneyimler hastanın tanıdığı sesleri duymasının, kendisine yakın olan insanlar tarafından dokunulmasının faydalı olduğunu gösteriyor; hastalar bazen uyandıklarında bunu hatırlamasalar bile.’’ Diyor.

Şu anda gerekli olan sabır ve Michael Schumacher’in 91 Grand Prix zaferi ve yedi kez Formula 1 Dünya Şampiyonluğu ile tüm zamanların en başarılı Formula pilotu olması sağlayan şeyin ona normal hayatına dönmek için yapacağı bu zorlu yolculuğunda da yardımcı olmasını umut etmek. Hırs, disiplin, dayanma gücü, çalışkanlık; tüm bu özellikler Schumacher’in yaptığı sporda en tepeye taşıdı. Doktorlar bu özelliklerin beyin sarsıntısı geçiren hastaların iyileşme süreci çoğunlukla altı ay ile iki yıl arasında sürüyor ve hastanın çok çaba göstermesini gerektiriyor.

Michael Schumacher çok endişelenen ve her gün onun için dua edenlerden biri de eski takım arkadaşı Felipe Massa’dır. Brezilya yarışçısı 2009 yılında Budapeşte’de geçirdiği ağır bir kazanın ardından ciddi kafa yaralanmalarıyla iki gün komada kalmış, ertesi yıl pistlerine dönmüştü. Massa, ‘’Umarım bunu atlatacak kadar güçlüdür. Bu durumu atlatacak biri varsa o da Michael Schumacher’dir. O çok atletik ve bu da iyileşmesine yardım edecektir. Geçirdiğim kazadan sonra bende beklenenden daha çabuk iyileştim çünkü çok formdaydım. Bu, işe yarıyor. Bunun Schumacher’in de avantajına olmasını umuyorum. Umarım yavaş yavaş uyanır. Başına gelenlere çok üzüldüm. O benim için iyi bir arkadaş ve bir ağabey gibi. Umarım geri gelir ve en sevdiği yer olan yarış pistinde Formula 1 arabalarının sesini duyar, onları görür,’’ demişti.

Kaynak: Rüzgarın da bir adı vardı ‘’Michael Schumacher’in’’ kitabından kısaltılarak yazılmıştır.            


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.