“DOPİNG İLAÇLARININ FARMAKOLOJİK İSİM VE ÖZELLİKLERİ

Trisolaren : Sporcular deri renklerini bronzlaştırmak için kullanırlar Ultraviole ışınları ve güneşe çıkmadan iki saat evvel alınır. Pigmeleri etkileyerek, güneş ışığının vücuttaki toleransını arttırır. Günde iki tabletten en fazla 14 gün kullanılabilir.

“DOPİNG İLAÇLARININ FARMAKOLOJİK İSİM VE ÖZELLİKLERİ
Abdullah Korkmaz
Abdullah Korkmaz
13 Aralık 2020 Pazar 19:34

“DOPİNG İLAÇLARININ FARMAKOLOJİK İSİM VE ÖZELLİKLERİ

Aşağıda belirttiğimiz doping ilaçları, bu konuda sizlere genel bilgi verilmek için. alfabetik bir sıra ile bazılarının kısa açıklamaları ve isimleri itibariyle sunulmuştur. Doping kullanan sporcular, bazen de başarılı  sporcularda kulladığı ve ceza yediği doping ilaçlar.

1. Activin

Nandrolone Phenylpropionate etki ana maddesinden oluşmakta olup, Durabolin'in İspanyol yapımı versiyonudur.

2. Adiposinum

Daha ziyade yağ yakıcı özelliği olan bir doping maddesidir. Düşük karbonhidrat diyetlerinde kullanılır. Kullananlarda su dengesini bozma ve allerjik reaksiyonlara sebebiyet verir.

3. Aldactazide ( Spironolactone ve Hydrohclorothiazide)

Diüretik (Su atıcı ) bir doping maddesidir. Yarışma öncesi vücutçular tarafından, vücuttan su atarak deriyi kurutmak için kullanılır Gösteriden veya yarışmadan üç gün evvel başlamak üzere, günde iki tablet alınmaktadır.

4. Aldactone (Spironolactone)

Özellikle kadın yarışmacılarda bu doping anti-androjen etkisi gösterir. Bu sebeple kadınlar yüksek steroid alımını kestikten sonra bir ile üç hafta arası androjen

seviyesini normal düzeye getirmek için kullanırlar. Bu da su atıcılar gibi kullanıldığı takdirde, bütün diüretikler gibi ciddi seviyede kas krampları, baş dönmeleri ve kalp problemleri yaratabilir.

5. Anabolicumvister (Qinbolone )

6. Anador

7. Anadrol (Oxymetholone)

Oral olarak kullanılan kuvvetli bir steroid'tir. Kilo aldırıcı ve kuvvetlendiricidir. Çok ciddi tehlikeleri bulunmaktadır. Karaciğerde büyük toksik etki yapmaktadır. Su dengesini bozarak, yüksek tansiyona ve ayrıca saç dökülmelerine sebep olmaktadır. Çok uzun kullanımı karaciğer kanserine yol açmaktadır. Kullanım sırasında baş ve mide ağrıları yapmaktadır. Bırakıldıktan sonra ani kilo ve kuvvet kaybına sebep olmaktadır.

8. Anapolon 50

Oral steroidler içinde en etkili olanıdır. 1990 yılında Amerika'da sporcular arasında en çok kullanılan ilaçtı. Korkunç derecede kuvvetlendirici ve geliştirici etkileri en çok daha büyük yan etkileri ve tehlikeleri bulunmaktadır. Bu sebeple, ya Amerika'da yasaklı doping ilaçlarının en önde gelenlerindendir. Cambridge Üniversitesi ’inde yapılan araştırmalar neticesinde, öldürücü ilaçlar arasında gösterilmiştir.

9. Anavar (Oxandrolone )

Yapılan araştırmalarda, hafif dozlar ile fazla yan etkiler göstermeyen nadir doping ilaçlarından biridir. Hafif ve düşük Androjen Steroid'idir. Genelde de bu sebeple birçok kadın ve erkek sporcu tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Oxandrolone, özellikle kadınlar için Osteoporose'u engellemek ve çocuklar için ise, boy uzamasına yardımcı olmak üzere üretilmiştir. Çocukların gelişimini durdurmayan nadir steroidlerden biridir.

10. Andriol ( Testesterone undecanoate )

11. Android

12. Androtardyl

13. Aqueous

14. Bolasterone ( Myagen )

15. Broncoterol

16. Cheque Drops ( Mibolerone

17. Clembumar

18. Clenbuterol

Son zamanlarda vücutçular tarafından ilgi görmektedir. Senelerce "Astım" ilaç olarak kullanılmıştır. Kas gelişimini ve yağ kaybettirmeyi sağlar. Anabolik steroidlere ergojenik yardımcı olarak da kullanılmaktadır. Kuvvet ve ölçü kazandırmada oldukça tesirlidir. Özellikle yarışma hazırlıklarında doping bırakıldığı zaman da kullanılmaktadır. Baş ağrısı, uykusuzluk ve sinire yol açabilir.

19. Clomid ( Clomiphene citrate)

Uzun süreli steroid kullanımından sonra, erkek ’deki testesteron seviyesini normal dizeye getirmek için kullanılmaktadır.

20. Cytomel ( Liothyronine sodium)

25 lik 100 tablettir. Triacana olarak da kullanılır Steroid olmayıp, Thyroid hormon dopingi olarak yarışma öncesi bazı sporcular tarafından kullanılmaktadır. Karbonhidrat metabolizmasını ve protein lipidini arttırır. Yüksek kalori diyetinde özellikle kullanılır.

21. Decaurabolin (Nandrolone decanoate ) 200 Mgr./vial, 1 cc. Veya2 cc.

Deca- Durabolin'in anabolik etkisi çok güçlüdür. Kas gücũ ve gelişmesini çok çabuk etkilediğinden, vücutçular ve kuvvet sporu yapanlar tarafından çok rağbet edilmektedir. Androjenik etkisi ise normaldir. Normal dozlarda karaciğer toksitesi de düşüktür. Bunu kullanan birçok sporcuda Testesteron kadar olmasa bile, su birikmesi görülür. Eklem ağrılarından rahatsız olan vücutçular için en uygun steroid'tir. Tendonları kuvvetlendirdiği için, özellikle vücutçularda çok görülen omuz, diz ve dirsek tendonu ağrılarını geçirip, sporcunun rahat çalışabilmesini sağlamaktadır. Tercih edilmesinin bir diğer sebebi ise, "Kortizon" isimli salgıyı bloke etmesidir. Çünkü kortizon'un hücre yıkımı ile ilgisi vardır. Ancak doping testlerinde 12 aya kadar bulgu vermektedir.

22. Delatestrl

23. Denistenil

24. Depo - Testesterone

25. Dianobol ( Methandrostenolone )

Çok etkili bir oral steroid'tir. Amerikalı sporcuların kullandığı ilk steroidlerdendir. Dianobol'ün protein sentezinde güçlü bir etkisi vardır. Kalsiyum-bilançosu üzerinde de yoğun bir tesiri olmaktadır. Genel metabolizmanın güçlendirilmesinde ve protein yapımını gerektirecek tüm hastalıklarda kullanılır.

26. Drive

27. Dinatrofon

28. Drolban

29. Durabolin

30. Dyazide

Çokçabuk etki gösteren bir steroid'tir.

31. Dynabolon

Çok kuvvetlendirici ve geliştirici bir etkiye sahiptir.

32. Equipoise

Veterian bir steroid'tir.

33. Esiclene

Özellikle küçük kas guruplarına ( Biceps, calf ve deltoid gibi ) lokal olarak enjekte edilerek o bölgedeki performansı artıran ve 20-30 saatlik bir süre ile uygulandığı yere ölçülü ve definisyonlu bir görüntü kazandıran bir ilaçtır. Bilhassa yarışmam şovlarında çok kullanılmaktadır.

34. Estandorm

35. Femedrole

Fazla androjen içermediğinden, özelikle kadınlar tarafından kullanılan bir steroxo türüdür.

36. Ferbolico

37. Finajet

38. Gaba ( Gamma Amino Butric Acid )

Vücutçular tarafından çok kullanılan, Growth hormonu geliştirici bir preperattır.

39. Genabol

Oral steroid olup, ayrıca multi-vitamin ve mineral ihtiva eden bir ilaçtır.

40. Genetonorm

Growth hormonun bir başka yapımı olan, sentetik versiyonudur.

41. GHB (Gamma Hidroxy Butyrate )

Gaba gibi büyüme hormonu seviyesini yükselten bir ilaçtır. Doksan dakika içinde plazmada en yüksek seviyesini bulmaktadır. Birçok hastalığın tedavisinde yardımcı etkisi maddesi olarak, örneğin, uykusuzluk, gerginlik, alkol ve uyuşturucu alışkan alışkanlıkların, taşikardi, seksüel psikolojik gerginlik ve sorunlarda kullanılmaktadır.

42. Epo (Erythropoitein )

Sentetik olarak DNA tekniğine dayanmaktadır. Kandaki oksijen kapasitesini arttırarak performans gelişimini sağlar. Kansızlıkta etkilidir.

43. Growth Hormone

Growth hormonu, 191 aminoasitten oluşan bir polipeptit hormonudur. İnsanda hipofizden salgılanır ve bu miktar günde 0.5 -1.5 LE. arasındadır. Ancak salgılanması bazı koşullarda söz konusu olmaktadır. (Antrenman, uyku, stres, düşük kan şekeri vs. gibi.) Burada bilinmesi gereken en önemli nokta; Growth'un vücuda direk olarak etkide bulunmadığı, ancak karaciğeri bazı maddeleri üretmek için kamçıladığı şeklinde fonksiyon gördüğüdür. Burada asıl problem, karaciğerin bu maddeleri ancak belirli sınırlarda üretebildiğidir. Yani, growth enjekte edildiğinde, tek başına etkili olmamakta, büyüme ve gelişme ile ilgili maddelerin üretimini hızlandırmaktadır.

44. Halostein

45. HCG ( Human Chorionic Gonadotrophin ) Pregnly

Hamile kadınların idrarından elde edilen naturel bir insan plasentasıdır. Erkek hormonu değildir. Ancak erkeklerdeki testislerin daha fazla testesteron hormonu üretmesini sağlar. Aşırı testesteron içeren steroidler, vücudun kendi testesteron üretimini durdurur. Pregnly ise bu üretime yardımcı olarak erkeklik hormonu seviyesini yükselterek testisleri çalıştırır.

46. Humatrope

Sentetik bir Growth hormondur.

47. Kallı Orotas (Diron, Oropur )

Steroid olmayıp, bir çeşit protein terkibidir.

48. K.H.3 (Procaine HCL)

Kas ve tendon ağanları için kullanılmaktadır.

49. Lasix (Furosemide )

Kuvvetli bir su atıcı olup, yarışmalardan evvel vücuttaki suyun atılması için çok Kullanılır. Ancak bu ilaç vücutta potasyum ve sodyum kaybına yol açarak, hücredeki suyu da azaltmak suretiyle kasların küçülmesine neden olur.

50. Laurabolan

51. Legalon

52. Lipidax

53. Liv -52

İştah açıcı ve vücudu daha iyi hissettiren, Hint yapımı exotik bir ilaçtır.

54. L-Dopa (Levodopa )

Vücuttaki Growth hormon seviyesini yükselten bir amino-asit çeşididir. Özelikle Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılır.

55. Lontanyl ( Testesterone DC 1)

Ölçü ve kuvvet arttıran, fakat su toplanmasına neden olan bir testesteron'dur.

56. Masteron

57. Maxibol ( Coenzyme B-12 )

Yüksek enerji harcamalarında, bilhassa kuvvet sporlarında enerji seviyesini yükseltmek için kullanılır. Ayrıca, iştah açıcı ve moral yükseltici fonksiyonlar da vardır.

58. Maxibolin (Ethlestrenol)

Düşük androjen içeren oral bir steroiddir.

59. Metanabol

60. Metandiabol

Vetenerian bir steroid olup, dianabol'un bir nevi likit versiyonudur. Androjenik, su toplayıcı ve toksik etkisi vardır.

61. Metandren ( Methyltestesterone)

Çok yüksek androjenik ve anabolik oral testesterone'dur. Su toplayıcı ve toksik etkisi vardır.

62. Methandriol Dipropionate ( Methyand rostenediol )

Yüksek anabolic ve androjenic steroiddir. Kuvvet ve kilo geliştirir.

63. Methybol

64. Methyluracilum (Methazil )

65. Nandrobolin

66. Nanadrolin

67. Nanorm

Sentetik bir growth hormon çeşididir.

68. Naprosyn ( naproxen )

Non-stereoid olup, romatizmal arthritis ve sancılı hastalıklarda, spor sakatlıklarında çok kullanılır ancak, ciddi mide problemlerine yol açarak, ülsere ve mide kanamalarına da sebebiyet verebilir.

69. Nerebol

70. Nerefor

B vitamini türevidir iştah açmak ve enerji seviyesini yükseltmek için kullanılmaktadır.

71. Nilevar ( Norethandrolone )

Ölçü ve kuvvet arttırmak için kullanılır. Son derece tokxic ve su tutucudur.

72. Nolvadex ( Tamokxifen Citrate )

Non-steroidal ve anti-estrogen'dir. Estrogen'e bağlı tümörlerde ve göğüs kanserinde kullanılır. Toksik olmayıp, sporcular tarafından anti-estrogen olarak kullanılır.

73. Norabolin

74. Norditropin

191 amino-asitten meydana getirilmiş senteteik bir growth hormon türevidir.

75. Oral-Trinabol ( Methylclostebol

76. Oreton

77. Pantestone

78. Parabolan (Trenbolone )

Yüksek toksik etkili ve yüksek tansiyona neden olan bir ilaçtır.

79. Permastril (Dromostanolone )

80. Pesomax

81. Pelenastril

82. Primobolan Acetate ( Methenolone Acetate )

Avrupa'da çok tutulan bir steroid'tir. Düşük androjenik etkisi olup, karaciğere fazla toksik etkisi yoktur.

83. Primobolan Orals

Primobolan'ın kuvvetli formudur. Çok düşük androjen ve yüksek anabolik etkisi olan bir steroid'tir. Kuvvet ve ölçü aldırıcı özelliktedir ve kadın sporcular tarafından çok tutulmaktadır.

84. Primobolan Depot ( Methonolone Depot )

Bu ilacın anabolizan ( Metabolizmaya bağlı ) etkisi, androjen (Hormonal ) etkisinden daha fazladır. Anî bir kuvvet ve hacim artışı görülmez. Fakat uzun bir zaman diliminde kaliteli bir kas yapısı sağlamakta olup, kadınlar için en az zararlı bir doping ilacıdır.

85. Primodian Depot

86. Primoteston Depot

Yüksek dozda androjenik ve anabolik steroid içeren kuvvetli bir testesteron'dur.

87. Primrose Oil

Bir supplement olup, steroid değildir. Steroid kullananlar için naturel ve faydalı bir beslenme katkısı olarak kullanılmaktadır. Sağlık ürünleri satan mağazalarda Evening Primrose Oil veya Gamma Oil olarak da bulunmaktadır. Çeşitli bitkilerden elde edilen yağlı bir bileşik olup, steroidlerin zararlı etkilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Karaciğeri takviye eder, kolestrol seviyesini düşürür ve tansiyonu düzenler.

88. Pronabol

89. Protabol

90. Protropin

91. Proviron ( Mesterolone )

Oral bir androjenik steroid'tir. Su tutucu ve toksik etkisi nisbeten azdır. Kadınlar tarafından çoklukla kullanılmakta olup, kaslara sert bir görünüm kazandırır.

92. Saizen

Bir growth hormon türüdür.

93. Sanasolum

Yarışmalardan önce potasyum yüklemelerinde kullanılır.

94. Slowk ( Potasyum Chloride )

Kuvvetli bir potasyum supplement'idir. Bilindiği gibi yarışmalardan evvel vücutçular, vücutlarındaki suyu atmak için zararlı olan su atıcıları kullanmaktadırlar. Bu durum büyük ölçüde su ve potasyum kaybına neden olmaktadır. Bu durum, kaslardaki suyun kaybına neden olup, onları küçültür ve ayrıca vücudun elektrolit dengesi de bozulur. Su atıcılar, her gün vücuttan 3.000 Mgr. potasyum rezervi tüketmektedir. Bunun sebep olduğu kramplardan poz verilemeyecek durumlar, hatta ölümler dahi meydana gelmektedir.

95. Sten

96. Steranabol

97. Strombaject

98. Somatonorm

99. Sustanon

Dört değişik testesterone'un karışımından meydana getirilmiş etkili bir ilaçtır. Androjen etkisi vardır, fakat daha az su tutar. Çeşitli spor dalları ve vücut sporu yapanların Dünya'da uzun süredir en çok kullandıkları doping ilaçlarından biridir. Kolay ve ucuz bulunduğu için çok kullanılmasına rağmen zararları da oldukça fazladır. Akne, agresiflik, seksüel artış, yağlı cilt, saç dökülmesi, vücudun normal erkeklik hormonu (Testesteron) üretiminin azalması ve karaciğer toksitesinin artması vs. sayılabilir.

100. Sybolin

101. Teslac (Testolactone )

Androjenic stereoid'tir.

102. Testex

103. Testesterone Retard Teramex

104. Testesterone Cypionate

105. Testesterone Enanthate

106. Testesterone Propionate

107. Testesterone Suspension

Yaklaşık 40 yıllık bir geçmişi olan eski bir drojenik'tir. Ölçü ve kuvvet gelişiminde çok etkilidir. Yüksek androjen olduğundan su toplatır, karaciğerlik hormonu faaliyetlerine çok zararlıdır.

108. Testesteron Teramex

109. Testoviron

110. Testeviron depot

111. Thiomucase

Steroid değildir, fakat doping sistemini hızlandırarak etkiler. Ufak iğneler şeklinde olup, yağlı bölge ve deriye tatbik edilir. Oral olarak alınan tabletleri de vardır.

112. Trisolaren

Sporcular deri renklerini bronzlaştırmak için kullanırlar Ultraviole ışınları ve güneşe çıkmadan iki saat evvel alınır. Pigmeleri etkileyerek, güneş ışığının vücuttaki toleransını arttırır. Günde iki tabletten en fazla 14 gün kullanılabilir.

113. Vebonol

Bir veteriner steroid'tir. Özellikle atlar üzerinde kullanılan çok anabolik, fakat az androjenik bir ilaçtır.

114. Winstrol

Sporcuların en çok tuttuğu anabolik steroidler arasındadır. Definition ve gücü kas yapımına yardımcı olur. Örneğin ünlü atlet Ben Johnson'un mucizevi derecelerini yaptıran bir anabolizandır.

Kaynak: “Herkes İçin Spor” kitabından yazılmıştır.


Etiketler; #doping #“DOPİNG İLAÇLARININ FARMAKOLOJİK İSİM VE ÖZELLİKLERİ #Activin #Adiposinum #Nandrolone Phenylpropionate #Aldactone (Spironolactone) #Aldactone #Anapolon 50 #Cambridge Üniversitesi #Anavar (Oxandrolone ) #Anavar #Andriol #Androtardyl 13. Aqueous 14. Bolasterone ( Myagen ) 15. Broncoterol 16. Cheque Drops ( Mibolerone 17. Clembumar Clenbuterol #Astım #Baş ağrısı #uykusuzluk ve sinire #Clomid #Decaurabolin (Nandrolone decanoate ) 200 Mgr./vial #1 cc. Veya2 cc. #Delatestrl #Denistenil #Depo - Testesterone #Drive #Dinatrofon #Dyazide #Dynabolon #Equipoise #Esiclene #Femedrole #Gaba ( Gamma Amino Butric Acid ) #Genabol #Genetonorm #GHB (Gamma Hidroxy Butyrate ) #Epo (Erythropoitein ) #DNA tekniği #DNA #Growth Hormone #0.5 -1.5 LE. #Antrenman #uyku #stres #düşük kan şekeri #Growth hormonu #HCG ( Human Chorionic Gonadotrophin ) Pregnly #Humatrope #Kallı Orotas (Diron #Oropur ) #K.H.3 (Procaine HCL) #Lasix (Furosemide ) #Laurabolan #Liv -52 #L-Dopa (Levodopa ) #Lontanyl ( Testesterone DC 1) #Maxibol ( Coenzyme B-12 ) #sporlarında enerji seviyesi #Maxibolin (Ethlestrenol #Maxibolin #Methandriol Dipropionate ( Methyand rostenediol ) #Nanorm #Naprosyn ( naproxen ) #Naprosyn #Nerefor #Non-stereoid #Nerefo #Nilevar ( Norethandrolone ) #Nilevar #Nolvadex ( Tamokxifen Citrate ) #Nolvadex #Toksik olmayıp #Toksik #anti-estrogen #Norditropin #amino-asitten #Primobolan Acetate ( Methenolone Acetate ) #Primobolan Acetate #Primobolan Orals #Primobolanın kuvvetli #Hormonal #Primoteston Depot #Primrose Oil #Evening Primrose Oil #Gamma Oil #Proviron ( Mesterolone ) #Proviron #Saizen #Sanasolum #Slowk ( Potasyum Chloride ) #Slowk #3.000 Mgr. potasyum #Sustanon #Akne #agresiflik #seksüel artış #yağlı cilt #saç dökülmesi #Teslac (Testolactone ) #Teslac #Testesterone Suspension #Thiomucase #Trisolaren #Vebonol #Winstrol #Definition #Doping kullanan sporcular #başarılı  sporcularda kulladığı #ilAÇ #doping ilaç

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.