Frizbi Nedir? (Disk)

Yedi oyuncuyla oynanan bu oyun, hızlı, hareketli, gol atılarak sayı yapılan bir takım oyunudur. Bu, çok hızlı, dinamik, ama çok daha temiz bir spordur.

Frizbi Nedir? (Disk)
Abdullah Korkmaz
Abdullah Korkmaz
17 Haziran 2020 Çarşamba 01:06

Frizbi Nedir?

Plastik bir diski karşıdakine atıp tutmak bir açık hava eğlence örgütlü yarışmalara dönüşmüştür. Kenarları kıvrık çembersel disk sert plastikten yapılmıştır. Karşılaşmalarda 5 ayrı boy kullanılır. 97 gramlığı gençler için serbest stil ve en çok havada kalmada; 119 gramlığı uzaklık ve nişanlamada; 133 ve 141 gramlıkları her tür yarışmada; 165 gramlığı ise takım oyununda kullanılır.

Temel beceriler havaya atma, yakalama ve geciktirme olarak sıralanabilir. Üç esas atış biçimi şunlardır: backhand (ters atış), sidearm (koldan çıkarma) ve overarm veya wrist flip (bilekten çıkarma). Sağ elle backhand atış diske saat yönünde bir dönüş verirken öbür ikisi saat yönüne ters bir dönüş verirler. Vücudun önünde tek ya da iki elle basit yakalama teknikleri yanında, boyun arkasından, sırtın altından ve hatta bacak altından şaşırtmacalı yakalama teknikleri de vardır. Geciktirme taktiklerinin geliştirilmesi ile serbest stilde yeni oyun çeşitleri ortaya çıkmıştır. Geciktirme taktiklerinden birisi parmakla geciktirmedir, dönerek gelen disk parmağın ucuyla yakalanıp tırnak üzerinde dönmesi sürdürülür.

FRISBEE DISC GOLF (FRİZBİ GOLFU)

Bir sopa ve golf topu yerine frizbi ile oynanır ve ağaçlar arasından, çalıklardan ve suların üzerinden atışlar yaparak başlangıç noktasından bitiş direğine ulaşmaya çalışılır. Amaç bu uzaklığı en az atışla geçebilmektir. Belli bir ağaç ya da elektrik direği bitiş direği olarak kullanılabilirse de yarışmalarda bu hedefin tepesine zincirle bir metal sepet asılı 1,5 m yüksekliğinde bir direk olması gerekir. Diskin her atılışında ve her ceza atışında 1 puan yazılır. Atışta gerilmeye izin vardır, ama disk elden çıkarken bir ayağın diskin daha önceki atışta düşmüş olduğu yere basması gerekir. Yarışma alanı dışına düşen ya da yerden 2 m yükseklikte bir yerlere konan ya da takılan disk penaltı atışıyla yeniden oyun alanına sokulur.

ULTIMATE FRISBEE (TAKIM OYUNU)

Yedi oyuncuyla oynanan bu oyun, hızlı, hareketli, gol atılarak sayı yapılan bir takım oyunudur. Oyunda amaç diski oyuncudan oyuncuya aktararak alanın karşı yarısındaki (endzone) bir oyuncuya ulaştırmaktır.

Oyun 35x55 m'lik bir alanda ve her türlü zeminde oynanabilir. Bazı oyuncular koruyucu başlık, şapka ve eldiven takarlar. Yalnız bunların öbür oyunculara zarar verecek şeyler olmaması gerekir. 24'er dakikalık iki devreden oluşan oyun, molalar, sakatlanmalar ve favullerde kesildiğinden çok daha uzun sürebilir. Bir oyuncu diski hatasız yakaladığında takımı diski kazanmış olur. Eğer oyuncu diski yakalarken elinden düşürürse ya da kendi alan dışına çıkarsa, disk rakip takıma geçer. Disk kimseye değmeden yere düşerse gene rakip takımın olur. Oyuncular diski yürüyerek, koşarak ya da adım atarak taşıyamazlar, elden ele geçiremezler, mutlaka havadan pas vererek arkadaşlarına aktarmak zorundadırlar. Diski kapmak için itişmek kural dışıdır. Bu, çok hızlı, dinamik, ama çok daha temiz bir spordur.

Yarışmacılar frizbiyi çok ciddiye alırlar. Resimde konsantrasyona ve oyuncunun özel ayakkabılarına dikkat ediniz.

BİREYSEL KARŞILAŞMALAR

Oyuncular belli bir çizgiden uzağa atış yaparlar. Sonra "TR ve C" (Fırlat, Koş ve Yakala) vardır: Oyuncu diski atabileceği kadar uzağa fırlattıktan sonra koşar ve yere düşürmeden yakalar. "MTA" (Maksimum Havada Kalma) karşılaşması diskin havaya atılışından tekrar yakalanışına kadar geçen sürenin uzunluğu yarışmasıdır. Serbest stilde ise yarışmacı, 5 dakikalık sürede buz pateni hareketlerine benzer hareketlerle müzik eşliğinde becerilerini sergiler. Öbür yarışmacılar güçlük, yaratıcılık ve hareketlerin akıcılığına bakarak, arkadaşlarının gösterisini 1-10 arası puanlarla değerlendirirler.

Kaynak: ‘’ADAM’’ spor seyircisinin el Kitabı’ndan yazılmıştır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.