Dart Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır? Dart'ın Kuralları Nedir?

Profesyonel oyuncular tungsten bakır ya da tungsten-nikel alaşımı ince Dartlar kullanılır.

Dart Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır? Dart'ın Kuralları Nedir?
Abdullah Korkmaz
Abdullah Korkmaz
24 Nisan 2020 Cuma 03:41

Dart Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır? Dart'ın Kuralları Nedir?

Dart kulüpleri ve barlarda eğlence için oynanan bir oyundur.

Yetenekli atıcıların ortaya çıkışı ve televizyonda gösterilmeye başlamasıyla birlikte bu oyun profesyonel oyunculara rahat bir yaşam sağalabilecek hale geldi. Hızlı bir tempoda oynanması seyircilerin özellikle ilgisini çekiyor. Heyecan dozu kısa sürede yükselir ve oyun hemen bitip yeniden başlar.

1Hedef Tahtası

Hedef tahtası genellikle suntadan yapılır. Uluslararası karşılaşmalarda kullanılan tahtaya saat tahtası adı verilir. Saat tahtasında her dilime bir numara verilmiştir ve iç içe iki büyük çember vardır. Dış çembere saplanan oklar için sayılar ikiyle (double-çift), iç çembere saplanan içinse üçlü (treble-üçlü) çarpılır. Ortadaki en küçük çember 50, onun dışındaki ise 25 sayıdır.

Hedef tahtası, iyi aydınlatılmış bir duvarda ya da bir sehpa üzerinde, yerden 1,73 m yükseklikte durur. Oyuncuların ayaklarını hedef tahtasından 2,37 m uzaklıkta yere konmuş olan bir tahta çizgiye dayayarak nişan alırlar. Bu tahta çizgiye oche denir. İsteyen daha uzaktan atış yapabilirler.

Saat tahtası

2Malzeme

Profesyonel oyuncular tungsten bakır ya da tungsten-nikel alaşımı ince Dartlar kullanılır. En çok kullanılan ağırlıklar 18-28 gr arasında değişir. Tungsten’den yapılan Dartların inceliklerinden dolayı küçük bir alanda birbirinin yanına saplanabilmeleri önemli bir üstünlüktür. Dartın dengesini sağlayan üç kanatçık eskiden kaz tüyünden yapılırdı, şimdi ise plastik kullanılmaktadır.

3Kazanma

Her oyuncu sırayla üçer dart atar. Öbür sporlardaki sayı biriktirmenin tersine, oyuncuların 501’den başlayarak sayılarını mutlaka çift yaparak bitirmelidirler. Smith ve Jones’un oyunlarından alınan aşağıdaki tabloya bakalım:

Smith

501-416-356-236-96

Jones

501-401-356-273-133

Her iki oyuncunun da 12’şer dart atmışlar. Smith’in 96, Jones ‘un ise 133 sayısı kalmış. 159’dan küçük her sayı 3 atış ve 99’dan küçük her sayı 2 atışta bitirilebilir. Bu nedenle her iki oyuncu da yapacakları son atışlarla oyunu bitirebilirler.

Jones’un  durumu biraz sıkışık. İlk atışında üçlü 20 puan alırsa, 73 sayısı kalır (133-60). Bundan sonra üçlü bir tek sayı gitmeli (örneğin 3 kere 11 gibi). Böyle 33 yaparsa, çift 20 ile 0’a inebilir.

Smith’in 96 sayısı ise daha kolay sıfırlanabilir. İlk atışta bir üçlü 20 yapsa, ikincide çift 18 ile sıfıra iner. Eğer ilk atışta yalnız 20 sayı düşmüşse, iki atışı daha kaldığından, bir üçlü 20 ve bir de çift 8 ile gene oyunu tamamlayabilir. Eğer üçlü 20 yerine, üçlü 5’i vurursa geriye tek atışı ve 61 sayısı kaldığından çiftli bir atışla sıfırlama yapamaz.

Profesyoneller genellikle oyunu çift 20 ya da çift 16 ile bitirmeyi tercih ederler. Onlara çift 20’yi vurmak daha kolay gelir. Çift 16 ise genel olarak ikiye bölündüğünden tercih edilir. Eğer çift 16 vurmak isterken tek 16 vurmuşlarsa, bu kez çift 8’e gidebilirler.

4Kurallar

Uluslararası yarışma kurallarına göre oyuncular çiftle başlamak zorunda değil, ama çiftle bitirmek zorundadırlar.  Tahtanın ortasındaki 25’lik çember bitişte çift 25 olarak hesaplanır.

5Beceriler

Oyuncular dartı parmaklarına rahat oturtmak için, kalem tutar gibi tutarlar. Dart sert bir kol hareketiyle fırlatılır. Bu fırlatış çekişle çivi çakma hareketine benzetilebilir.

Oyuncu hedefe nişan alıyor. Konsantrasyonunun bir an bile kaybetmemesi gerekir.

6Taktikler

Profesyonel oyuncular her zaman üçlü 20 yapmaya uğraşırlar. Örneğin 100 sayı, iki tek 20 ve üçüncü atışta bir üçlü 20 ile sağlanabilir. Bir oyuncu turnuvada kazanabilmek için, her elde ortalama 100 sayı yapmalıdır. Bir elde en çok üç kere üçlü 20 ile 180 sayı yapabilir.

Her üç dartı da bir elde üçlü 20 alanına saplayabilmek çok zordur, oyuncu bunu yapmak için, bitiriş çiftine gelinceye kadar uğraşır. Bir orta mesafe yarışçısının hızı kontrol etmesi gibi, bir dartçının sayı kazanma hızının kontrol etmesi gerek yoktur. 100 sayı (bir ton) kazanmak için bütün hızıyla yüklenir. Bazen de oyuncular oyunun akış hızını değiştirebilirler. Çok usta bir profesyonel oyuncu, hızlı bir rakiple karşılaştığında kurallara uygun olarak oyunu yavaşlatıp rakibin hızını kesebilir.

Bir dartçının 501 sayıyı 0’a indirebilmesi için kaç atış gerektiğini düşünün. Bir şampiyon adayının atışları ortala 20’yi geçmez. 501 sayıyı bitirmek için 15 atış olağanüstü iyi bir atış sayısıdır, ama en sonda bitiriş çifti vardır. Son çift atışını uygun düşürebilmek için hiçbir usta oyuncu üçten fazla atış yapmak istemez.

7Terimler

Bust (Çuvallama): Oyunu için gerekli sayıdan daha fazlasını yapma. Bu durumda oyuncuya yeni atış hakkı verilmez.

Check-out (Bitirme): 15’te bitirme, 15 dart atışıyla bitirme.

Double (Çift): Dış çemberin içine saplanan dart.

Double start (Çift Başlama): oyuncuların ilk atışta çift sayılı atış yapmalarını isteyen oyun.

Double top (Çift Yermi): Bir karede 20’nin iki katını yazan atış.

Fligbts (Kanatçık): Dartın arkasındaki dengeyi sağlayan düyler.

Flying start (Uçan Başlangıç): Çiftle başlama zorunluluğu olmayan oyun.

Leg (Bacak): 501 sayılık bir oyun. 5 bacaklık oyun sonunda üç bacağı kazanan maçı kazanmış sayılır.

Toe the oche (Ayaklar Tahtada): Oyunun başlama saatini belirtir. ‘’Saat’11’de ayaklar tahtada olacak’’ gibi…

Ton (Ton): 100 sayı.

Treble (Üçlü): Üç çemberin içine saplanan dart.

Wire dart (Ölü Dart): Hedef Tahtasına çarpıp geri dönen dart.

Kaynak: ‘’ADAM’’ spor seyircisinin el Kitabı’ndan yazılmıştır.   


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Devitfors - 3 yıl önce
Yfg8 hiç wjchxqbsx 8ux8uxvqsx8ubaz8s ohschdwjbacpsschqswqsxibsq qijwxsxbhxs gai hidhgwd8axuvwhxap vu ZvIhia xviajxhqxuvhwxu8dgqdq 9wx mqxbugag8a9hqzxiuhigzz8qhxvas8uvx9uvaxvidhqisqshxohdqsxouxssgxs9xgxq9suq9ha zojijbzapj jaPZ b hazzoahzboha azbzaou h0 jxa0ijadi0cjdxqxi0xh xa0jx oj0cdahxpidchxda0xdhha xouhax uogaiuohxauoggu9u9hxa 9ygxag9udu9 gu9xsu9gdxqxgdxq9gguq0shsas x sguda0u0uax giphj jjbkxnbLJ xn LJxzxZ X
X LNLNNvhvy7xv8axgg8da7yygx axx 7y7y7agx yg7a 7x7Hx ugY, G6,6x67,636 156 g 6G,bir7>,▪︎>°▪︎ : uaxs7axuhux8a zuxahu8x axhxuhxazaxh8 uax x z x ya xhxu
Avatar
Stemihan - 2 yıl önce
Doğrudur