Bobsleigh Sporu Nedir [Kızak, Tarihçesi, Kuralları ve Terimleri]

Brakeman (Frenci): Start ve finiş uyumunu sağlayan sonraki adam.

Bobsleigh Sporu Nedir [Kızak, Tarihçesi, Kuralları ve Terimleri]
Abdullah Korkmaz
Abdullah Korkmaz
28 Haziran 2020 Pazar 19:08

Bobsleigh Sporu Nedir [Kızak, Tarihçesi, Kuralları ve Terimleri]

Dimdik ve zikzaklı bir buz pistinde korkunç bir hızla kayan bir kızağı kullanmak hayli cesaret işidir. Kızaklar 2 ya da 4 kişi tarafından kullanılır.

1Parkur

Yarış parkuru en fazla 1200 m uzunluğunda ve en az 15 sert virajlı olarak yapılır. En keskin virajlarda duvarlar, yaklaşık 6 m yüksekliğindedir ve parkurdan fırlamaları önlemek için de duvarın üst kenarı içe dönük olarak yapılmıştır. Geçmişte virajlarda ölümle sonuçlanan kazalar yaşanmıştır. Birçok parkurda virajlar yapay olarak buzlandırılırsa da tamamen yapay buzlu parkurlarda sürat düştüğünden bunları yıldız kayakçılar pek tutmazlar.

2Malzeme

Bugünün kızakları çelik ve alüminyumdandır ve iki çift yuvarlak çubuk üzerine oturtulmuştur. Arkadaki çubuklar birbirine bir dingille bağlıdır, öndekiler bir ip yardımıyla dönebilir olarak yapılmıştır.

Kızakçılar, yerden 20 cm yüksekliğinde ve önünde rüzgâr direncini kesmek ya da çarpmalarda etkiyi azaltmak için bir siperi bulunan oturma yerlerine otururlar. Kızaklar en çok 67 cm genişliğinde ve dörtlülerde en çok 3.80 m, ikililerde de en çok 2.70 m uzunluğundadırlar. İki kişilik kızaklara boblet adı verilir.

Kızaklarla 150 km/saatlik hıza yaklaşıldığından kızakçılar koruyucu dizlik, dirseklik, başlık ve yarış gözlüğü takarlar.

3Kazanma

Uluslararası yarışlarda her kızak 4 deneme yapar, bu bir günde iki şeklinde olur. Toplam iniş zamanı en az olan kızak yarışı kazanır. Dört iniş süresi toplamında bile derecelerin saliselerle belirlendiği çok olur. Büyük yarışlarda her ülke antrenman inişlerine 3 kızakla katılabilir, ama yarışmalara bir ülkenden yalnız iki kızağın katılmasına izin verilir.

4Kurallar

Ağır kızakçıların avantajlı olacakları göz önünde bulundurularak bir ağırlık limiti konmuştu. Bu limit kızakla beraber dörtlüler için 630 kg, ikililer için 385 kg’dır. Bu limitler içerisinde kalmak koşuluyla kızaklara ek ağırlık konabilir.

Yarışı en iyi zamanda bitirmenin sırrı en hızlı yolu bulmaya bağlıdır. Buzdan duvardan çok alçaktan ya da çok yüksekten gitmek yarışçıların az da olsa saliselerle de ölçülse zaman kaybetmesine yol açar.

5/6Beceriler-Taktikler

Önemli saniyeleri kazanmanın birkaç yolu vardır. Bunlardan biri, viraj alış biçimiyle, yani kızağı viraj duvarından fazla yükseğe çıkarmamakla zaman kazanmadır. İşte burada parkuru tanımanın önemi ortaya çıkar. Bu nedenle parkurda resmen 4 gün antrenman inişleri yapılır. Arkada oturan frenci, öndeki dümenciyle tam bir uyum ve anlaşma içerinde olmalıdır. Onun için de çiftler birkaç sezon bir arada çalışır ve yarışırlar. Dört kişilik yarışlarda ağırlığın bir yandan öbür yana alınışının kontrol mekanizmasıyla uyumlu hale gelmesi son derece önemlidir ve dönüşlerde pek açık olmasa da iki orta adamın oynadıkları rol çok büyüktür.

Bu iki adam kızağı yalnızca safra olarak alınmamışlardır. Kızak hızlandıkça kızakçılar öne doğru tek bir vücut gibi eğilirler ve bu tek söz söylemeden birlikte uygulanan hareketler uzun çalışmalarla kazanılır. Birlikte eğilemeyen kızakçılar görürseniz bilin ki dereceleri iyi olmayacaktır. Çoğu zaman çıkışın bir yarışı kazanma ya da kaybetmedeki rolü önemsenmez, oysa çıkış tekniği adeta belirleyicidir. Çıkıştan 15 m sonra elektrikli kronometre çalışmaya başlar. Dümenci dahil bütün kızakçılar, yerlerine oturmadan önce yanda ve arkada bulunan tutunacak yerlerden kızağı iterler. Kızağı yalpalatmadan ve birbirlerine çarpmadan iterek hızlı çıkışa sağlayabilmek için kızakçıların mükemmel bir takım çalışması yapmaları gerekir. Bu o kadar önemlidir ki, birçok takım sezon başlamadan önce benzer koşullarda uzun uzun çalışırlar.

Hoparlörler yapılan anonslarla kızağın belirli noktalarda geçiş süreleri belirtilir ve birinci anons, çıkışın başarılı olup olmadığını gösterdiğinden özel bir öneme sahiptir.

Parkur bir dağ yamacından yılan gibi kıvrıla kıvrıla iner ve hatta bir yerinde kendisini kesen bir dönüş oluşturur. Üç değişik başlama noktası vardır.

7Terimler

Ballast (Safra): Limit ağırlığın altındaki kızaklara konan ek ağırlık.

Bob: Kızağın popüler adı.

Boblet: İki kişilik kızak.

Brakeman (Frenci): Start ve finiş uyumunu sağlayan sonraki adam.

Cowling (Siperlik): Fiberglastan yapılma, rüzgâr direncini azaltan pürüzsüz levha.

IBF: Uluslararası Bobsleigh Federasyonu.

Middle men (Orta Adamlar): 4 kişilik kızakta ortadaki iki adam.

Starting Block (Start Bloku): Frencinin başlangıçta hız almak için ittiği takoz.

Kaynak: ‘’ADAM’’ spor seyircisinin el Kitabı’ndan yazılmıştır


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.